Celebrating the Class of 2020

 

Message from the Faculty of Engineering

In celebration of our graduating students, we are honouring the hard work, dedication and achievements of the class of 2020.

You should be proud of everything you’ve accomplished.

Throughout your time at Dal, you’ve had the opportunity to experience so much change on Sexton campus. Through the IDEA Project, you’ve watched as the Faculty of Engineering completely transformed into a campus driven by a desire to graduate the most creative and forward-thinking minds in the industry. You are a true example of that goal.

Although the COVID-19 pandemic has changed our world, it’s also showcased that our world will be a better place because of people like you.

On behalf of the entire engineering community we’d like to wish you success and good fortune in your future endeavours. You are an inspiration to the Faculty of Engineering and to all future engineering students.

Congratulations from the Faculty of Engineering

2020 Engineering Graduates

Bachelor of Engineering: Chemical Engineering

Abdulah, Zahraa

Adebola-Bello, Ikeoluwa Awwal

Co-operative Education

Alhassan, Fatimah Hussain

Amir, Sana

Anthony, Lori Aylissa

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Chemical)

Ashraf, Gazi Mohamed

Barro, Gavin

Co-operative Education

Sexton Distinction

Burke, Jaqueline

Co-operative Education

Carter, Andrew Douglas

Chaytor, Joshua Norman

Co-operative Education

Chinnery, Daimhin Sara Grace

Co-operative Education

Conwell, Micah Sasha Gabriel

Co-operative Education

Craik, Logan Clarence Michael

Sexton Distinction

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Chemical)

Cunningham, Joshua Alvin

Daoud, Amin Hassan

Co-operative Education

Djetore, Ogheneovie Samuel

Co-operative Education

Eng, Victoria Jing Xian

Co-operative Education

Ferrari, Brett John

Flynn, Molly Annie Catherine

Co-operative Education

Sexton Distinction

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Chemical)

Goodwin, Danielle R.

Co-operative Education

Graham, Jeremy Daniel

Co-operative Education

Sexton Distinction

Gregan, Olivia Janelle

Co-operative Education

Hadley, Tilda Jane

Co-operative Education

Hickey, Kirklan David

Jardine, Connor Shawn

Kim, Hwijin

Kirby, Joshua Leigh

Co-operative Education

LeBlanc, Mitchell

Li, Amy

MacNeil, Andrea Marie

Co-operative Education

Maddalena, Sophia Tess

Co-operative Education

Sexton Distinction

Mclellan, Michael Thomas

Mensah, David

Millen, Kyle Geoffrey

Mosiychuk, Ilya

Nauman, Neha

Negahban, Sareh

Poirier, Brayden

Poirier, Joscillyn Marie

Distinction

Reede, Brett Erica

Co-operative Education

Distinction

Ren, Zixuan

Distinction

Richer LaFleche, Marc

Ross, Graham Fraser

Co-operative Education

Sanni, Emmanuel Ayomide

Stafford, Braden Andrew

Co-operative Education

Steele, Jacob Daniel

University Medal

Sexton Distinction

Stephen, Derek Thomas

Co-operative Education

Street, Theodore Ellison

Co-operative Education

Sexton Distinction

Sun, Leonard Suhao

Szeto, Mitchell

Co-operative Education

Tanveer, Harris Bin

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Chemical)

Tranquilla, Adam Konrad

Turner, Lauren Elizabeth

Co-operative Education

Distinction

Walker, Kathleen Marie

Walwyn-Venugopal, Rishi Alexan

Co-operative Education

Sexton Distinction

Wright, Cassidy Nicole

Co-operative Education

Yang, Huiyi

test

test

test

Bachelor of Engineering: Civil Engineering

Abdelaziz, Mohamed A.

Al-Juboori, Sultan S.

Allen, Stuart M.

Co-operative Education

Arab, John A

Sexton Distinction

University Medal

Avci, Eylul

Azhar, Haseeb

Barton, Jacob R.

Co-operative Education

Bekkers, Frederick M.

Co-operative Education

Bigley, Austin

Co-operative Education

Bistekos, Zafirios

Breski, Michael

Brien, Martin G.

Co-operative Education

Buckley, Elizabeth

Burke, Nicholas P.

Co-operative Education

Chetwynd, Garrett J.

Co-operative Education

Coolen, Matthew A.

Co-operative Education

Distinction

Dedekind, Charl

Co-operative Education

Diamond, Paul

Elnaggar, Abdelmoneim H.

Sexton Distinction

Evely, Sara J.

Fu, Yuchen

Co-operative Education

Distinction

Gibson, Cyerra M.

Graham, Justin K.

Co-operative Education

Guo, Jiaqi

Haas, Cody H.

Harvey, Luke D.

Co-operative Education

Distinction

Henteleff, Ross A.

Co-operative Education

Hill, Liam D.

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Civil)

Hubbard, Scott

Idemudia, David O.

Co-operative Education

Sexton Distinction

Jacobs, Brady A.

Co-operative Education

Johnson, Shiloh

Co-operative Education

Kell, Liam D.

Co-operative Education

Kennedy, Christopher P.

Langille, Lucas J.

LeRoux, Nicole K.

Co-operative Education

Lewis, Breanne

Lopez, Jimenex Melina

MacDonald, Keegan S.

Co-operative Education

MacDonnell, Lauren H.

Co-operative Education

Sexton Distinction

Canadian Society for Civil Engineering Certificate of Achievement

MacKenzie, Kyle N.

Co-operative Education

Manzoor, Asjad

McCracken, Aidan L.

Co-operative Education

Sexton Distinction

Adjeleian Award in the Aesthetics of Structures

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Civil)

McMullin, Brennan A.

Co-operative Education

Morcos, Maria

Murphy, Sean P.

Co-operative Education

Nader, Riley N.

Co-operative Education

Sexton Distinction

Newcomb, Ben

Co-operative Education

Nguyen, Lee-Ann

Co-operative Education

Nicholas, Pacifique

Co-operative Education

Nimer, Essa J.

Co-operative Education

O'Connor, Shannon

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Civil)

O'Neail, Joseph

Co-operative Education

Oulabi, Daniel

Park, Joel

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Civil)

Petrie, Connor D.

Pin Young Sen, Brandon

Co-operative Education

Pullen, Lexi

Purcell, Ian K.

Co-operative Education

Sexton Distinction

Ramiscal, Jacob G.

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Environmental)

Richardson, Tyler M.

Co-operative Education

Ross, Paul

Co-operative Education

Sampson, Hannah R.

Co-operative Education

Sexton Distinction

Shahrstan, Faraj

Co-operative Education

Distinction

Camp 7 Iron Ring Award

Spinney, Joshua

Co-operative Education

Stewart, Graym D.

Swinamer, Ryan D.

Co-operative Education

Sexton Distinction

Tonner, Aaron J.

Co-operative Education

Trabulsi, Akram

van der Poel, Mike

Wang, Rufeng

Co-operative Education

Wang, Youyun

Wen, Ronghua

Co-operative Education

Whebby, Luke A.

Co-operative Education

Winters, Liam

Co-operative Education

Wu, He

Xu, Xiangxu

Co-operative Education

Yin, Xiaohe

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Civil)

Yue, Liangliang

Zhang, Yafei

Zhang, Yang

Bachelor of Engineering: Electrical and Computer Engineering

Al Sawadi, Hassan

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Electrical & Computer)

Alhadlaq, Saad

Sexton Distinction

University Medal

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Electrical & Computer)

Al-Kabariti, Zeid

Aucoin, Erin

Sexton Distinction

Axworthy, Trevor

Distinction

Brisebois, Kyle

Burnay, Manuel

Co-operative Education

Capone, Derek

Co-operative Education

Sexton Distinction

Chen, Xingquan                                                          

Cottrell, Callum

Co-operative Education

Cowling, Matthew

Crispo, Mark

Sexton Distinction

Cunniah, Akshay

Co-operative Education

Dewar, Alexander

Co-operative Education

Dhamdachia, Dylan

Co-operative Education

Dunn, Nathaniel

Ejeh, Oritseweyinmi

Co-operative Education

Fareed, Sameer

Fatungase, Ibrahim

Co-operative Education

Friesen, Hilary

Sexton Distinction

Fu, Xiang

Gao, Victor    

Gao, Yu

Sexton Distinction

Gharagozli, Arad

Glynn, Adam

Groves, Chris

Co-operative Education

Guan, Yayou

Co-operative Education

Distinction

He, Yuan

Co-operative Education

Hooper, Mark

Sexton Distinction

Huang, Xiaoting

Huang, Yijun

Kazma, George

Kehsler, Daniel

Kinney, Jeremy

Korchak, Dimitri

Koseoglu, Altay

Kustantin, Philip

Layton, Brett

Lee, Sarina

Co-operative Education

Sexton Distinction

Li, Yuan Xin

Libbus, Jenna

Co-operative Education

Sexton Distinction

Lyu, Liang

MacDonald, Liam

Co-operative Education

MacNeill, Darcy

Mahon, Joseph

Manning, Max

Sexton Distinction

McEachern, Jordin

Distinction

McKenna, Martin

Co-operative Education

Miller, Finlay

Nian, Tingyao

Co-operative Education

Sexton Distinction

Nielsen, Kent

Okoroafor, Samuel        

Co-operative Education                                              

Ozter, Burak

Rajagopalan, Archa

Ramadan, Ahmed

Robert, Ian

Song, Hyoeun Cathy

Sexton Distinction

Su, Ruiyuan

Co-operative Education

Taylor, Ryan

Co-operative Education

Thompson, Iain

Tingley, Rebecca

Sexton Distinction

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Electrical & Computer)

Institute of Electrical and Electronic Engineers Medal

Toutsenko, Serguei

Trabulsi, Bader

Co-operative Education

Sexton Distinction

Wang, Chengyi

Wang, Shihao

Wells, Patrick

Co-operative Education

Whittaker, Alexander

Co-operative Education

Xiao, Ziqi

Xu, Chang

Xu, Zhoubin

Yang, Xin

Co-operative Education

Yang, Yipeng

Zhang, Hanxiang

Zhang, Qi

Zhang, Xiaojun

Co-operative Education

Zheng, Yukun

Zozuk, Cory

Co-operative Education

Bachelor of Engineering: Environmental Engineering

Bai, Yichen

Baker, Kendal

Co-operative Education

Dalton, James

Co-operative Education

Dixon, Evan

Gascon, Francois

Gui, Zhaocheng

Hogan, Patrick

Hussain, Huzefa

Karaballi, Tariq

Lane, Breagh

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Environmental)

LeVatte, Madison

Li, Yulin

Li, Zelin

MacDow, Andrew

MacPherson, Rebecca

Co-operative Education

McClelland, Connor

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Environmental)

Merchant, Ali

Co-operative Education

Minard, Ethan

Co-operative Education

Mullins, Devon

Murphy, Kaitlin

Class of 1985 Award

Penney, Nathaniel G.

Sabri, Basel

Sheha, Noor

Stanhope, Toni

Co-operative Education

Sexton Distinction

Atlantic Land Improvement Contractors’ Association Award

Camp 7 Iron Ring Award

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Environmental)

University Medal

Tomlinson, Kimlee

Wang, Heyao

Wentzell, Victoria

Co-operative Education

Xu, Yifan

Xu, Yunpeng

Zhang, Runting

Bachelor of Engineering: Materials Engineering

Abdelaziz, Abdelrahman

Brennan, Thomas

Griffin, Danielle

Jensen, Rielle

William Stairs Memorial Prize

University Medal

Mason, Matthew

McNeil, James

Bachelor of Engineering: Mineral Engineering

Allen, Jonah B.

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Mineral Resource)

Ayoub, Ibrahim

Bartolacci, Stefano

Co-operative Education

Distinction

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Mineral Resource)

Beaton, Nicholas D.

Betts, Matthew J.

Co-operative Education

Chong, Jesse W.

Comeau, James

Co-operative Education

Sexton Distinction

Camp 7 Iron Ring Award

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Mineral Resource)

Mining Society of Nova Scotia Centennial Scholarship Medal

The Dean Flynn Memorial Prize

University Medal

Dewar, McCaffrey D.

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Mineral Resource)

Doucette, Joseph A.

Co-operative Education

Gallant, Jason M.

Gilbert, Chidi C.

Co-operative Education

Sexton Distinction

Michael Lister Memorial Fund Award

Hanna, Connor

Hoban, Brandon T.

Jessop, Luke T.

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Mineral Resource)

Liu, Xiaochuan

Co-operative Education

Moss, Alex

Co-operative Education

Oragui, Chuka

Co-operative Education

Qureshi, Muhammad T.

Co-operative Education

Robichaud, Braeden L.

Co-operative Education

Walker, Mitchel H.

Doctor of Philosophy: Civil Engineering

Khan, Nazmul Hasan Arefin

Mahgoub, Ahmed

Zakhem, Anna Maria

 

Doctor of Philosophy: Food Science

Rolin, Jonathan

Doctor of Philosophy: Mechanical Engineering

Ross, Jordan

Taher Almasri, Araf

Wright, Alexander

Master of Applied Science: Biological Engineering

Steeves, Helena

Master of Applied Science: Chemical Engineering

Brown, Kayleigh

Yip, Aaron

Master of Applied Science: Electrical Engineering

Deota, Apurva

Hansen, Nicholas

Rathod, Yuvrajsinh Arjunsinh

Master of Applied Science: Industrial Engineering

Casey, Adam

Chadha, Simranjeet Singh

Schmitz, Priscilla

Sinno, Jamil

Urban, Ryley

Master of Applied Science: Mineral Resource Engineering

Naseri, Saeed

 

Master of Engineering: Chemical Engineering

Liu, Ting

Master of Engineering: Industrial Engineering

Ajmerwala, Hozefa

Akomolafe, Damilola

Asodariya, Jaydip

Chalke, Saurabh

Dambale, Abhishek

D'Costa, Shannon

Jacob, Bibin

Jani, Darshil

Jiang, WeiGuang

Kaul, Osheen

Kulsum, Umme

Umahi, Chidi

Vaidyanath, Anu

 

Master of Engineering: Mechanical Engineering

Wang, Ke

Diploma in Engineering

Abdulbasir, Tarek

Ahmed, Salman

Aisheh, Hashem

Alleyne, Kye

Alsaad, Abdullah

Anderson, Christopher

Arab, Austin

Arab, Phillip

Awotar, Pravesh Kumar

Balzan, Nicholas

Banks, Laara

Bao, Ruixin

Barath Khanna, Logesh

Bellows, Thomas

Blahey, Connor

Brown, Samuel

Bunn, Jonathan

Burke, Jordan

Burns, Evan

Butler, Amber

Cameron, Zachary

Cestnick, Nicholas

Chiasson, Erin

Coolen-Jewers, Nathaniel

Cousineau, Kyle

Daigle, Freya

Darlison, Rowan

Dharmaratne, Shevin Nishesh

Doelle, Nikola

Doyle, Patrick

Farr, Jade

Florian, Jonathan

Gauley, Hannah

Geng, Zihao

Gesse, James

Glozanski, Willem

Goodridge, Binta

Gravelle, Alanna

Gray, Caleb

Greechan, Peter

Guan, Fionica

Haas, William

Happ, Dexter

Harding, Andrew

Heubach, Lorena

Hilborn, Michael

Hopkins, Noah

Horn, Talia

Howatt, Evan

Howie, Cameron

Huynh, Alexander

Iatrou, Katya

Ibrahim, Mohamed

Jalal, Nashita

Johnston, Steven

Jolly, Isaac

Kahil, Alexandra

Kammonah, Ahmad

Karacaoglu, Berk

Khan, Muhammad

Khan, Sahil

Kim, Minsu

Knowles, Hayley

Korn, Hanna

Kumar, Kunal

Ladd, Keenan

Lalonde, Joshua

Langille, Jack

Li, Yiteng

Lin, Zhifan

Linsdell, Duncan

Locke, Daniel

Logan, Dylan

Luong, David

Lyn, Jeffrey

Lyu, Zhishuang

MacDonald, Benjamin

MacDonald, Malcolm

MacIntosh, Alexander

MacKay, Carson

Mackinnon, Erin

Makramalla, Mark

Maksym, Alistair

Mannette, Jarod

Matchett, Bradley

McDonald, Jane

McInroy, Evan

Miller, Jordan

Morris, Hannah

Morris, Rebecca

Morse, Keighan

Mouser, Lauren

Murphy, Emily

Nasor, Mundhir

Nauman, Neha

Needler, Silas

Noussis, Alexandros

Oni, Moyosore

Onur, Berkay

Oulabi, Daniel

Paliwal, Shailesh

Park, Gina

Pickard, Reilly

Pinsent, Luke

Plaza, Jorge

Plourde, Joshua

Porter, John

Qureshi, Muhammad

Ramia, Elias

Reardon, Mitchell

Reigate, Mackenzie

Richardson, Tyler

Roache, Riley

Saleh, Omar

Sarhan, Ziyad

Saricicek, Emre Burak

Schrader, Nils

Sharma, Shivi

Shirt, Keenan

Smith, Zoe

Stegmeier, Samantha

Stoll, Marijke

Streb, Mackenzie

Sutherland, Craig

Taylor, Hailey

Tayyab O Tahir, Muhammad

Tench, Jayden

Thebeau, Kamden

Ugbebor, Jesimiel

Urquhart, Maya

Valenzuela Medina, Luis

van den Hoogen, Monica

Wall, Jacob

Wallace, Ryan

Wamboldt, Jazmin

Wang, Qi

Ward, David

Watson, Daemon

Whitehouse, Madeline

Williams, Lauren

Williamson Bellefontaine, Matthew

Wu, Junzhuo

Yang, Zekun

Yu, Chee Sheng

Yurtsever, Deniz

Bachelor of Engineering: Industrial Engineering

Afani, Farah

Co-operative Education; Distinction

Al-Bitar, Sami

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Industrial)

Anderson, Scott

Co-operative Education

Ash, Cecil

Co-operative Education

Sexton Distinction

University Medal

Awad, Adam

Co-operative Education

Bhyun, Junghyun

Bitar, Liam

Bray, Ceilidh

Co-operative Education

Industrial Engineering Co-op Student of the Year Award

Brenton, Laura

Co-operative Education

Distinction

Budd, Brian

Co-operative Education

Sexton Distinction

Budden, David

Eldon Gunn Senior Project Award (Industrial)

Camus, Dylan

Co-operative Education

Albert Swan Award

Cao, Shiwan

Cejpa, David

Chen, Guanyi

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Industrial)

Cox, Allan

Co-operative Education

Crandell, Sydney

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Industrial)

Creelman, Samuel

Crewe, Michelle

Czuczman, Amy

Daboin, Silvia

Forrest, Richard

Fricke, Christian

Gillis, Melissa

Co-operative Education

Sexton Distinction

Goosens, Stephane

Harris-Eze, Ikechukwu

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Industrial)

Hathat, Feras

Eldon Gunn Senior Project Award (Industrial)

Heffernan, Breanna

Co-operative Education

Hijazi, Dua'a

Co-operative Education

Hudder, Jensen

Co-operative Education

Eldon Gunn Senior Project Award (Industrial)

Isaacs, Shannon

Jankee, Pravish

Kadernani, Abdulmajid Ahme

Kerr, Ian

Co-operative Education

Khalid, Ahmed

Kim, Hyojae

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Industrial)

LeBlanc, Jacob

Co-operative Education

Eldon Gunn Senior Project Award (Industrial)

Leslie, Spencer

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Industrial)

Macartney, John

Co-operative Education

Eldon Gunn Senior Project Award (Industrial)

MacDonald, Camden

Co-operative Education

MacNeil, Ryan

Co-operative Education

Mann, Bethany

Olscamp, Jayde

Co-operative Education

O'Neil, Ethan

Co-operative Education

Eldon Gunn Senior Project Award (Industrial)

O'Neil, Ryan

Sexton Distinction

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Industrial)

Peraza, Daniel

Co-operative Education

Sexton Distinction

Eldon Gunn Senior Project Award (Industrial)

Pottier, Alexandre

Co-operative Education

Raza, Malik

Co-operative Education

Reno, Kathleen

Co-operative Education

Rich, Ashley

Rousseau, Luc

Sahan, Egemen

Co-operative Education

Sarty, Julia

Sheffield, Keegan

Co-operative Education

Eldon Gunn Senior Project Award (Industrial)

Sherrard, Tara

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Industrial)

Song, Brian

Co-operative Education

Syed, Mohammed

Wen, Xinyi

Yazigy, George

Co-operative Education

Yi, Wenhao

Yin, Yun

Zhang, Rui

Co-operative Education

Zheng, Yunheng

Zhou, Tejun

Bachelor of Engineering: Mechanical Engineering

Amijee, Aliasghar

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Mechanical)

Ash, James

Awe, Joshua

Co-operative Education

Bagnell, Lyle

Co-operative Education

Baltazar, Jazmin

Co-operative Education

Bergeron, Maxime

Co-operative Education

Best, Joel

Co-operative Education

Best, Nathan

Betteridge, Jonathon

Brunets, Artur

Bryden, Clayton

Co-operative Education

Burns, Mackenzie

Busov, Petr

Co-operative Education

Cadence, Jeremy

Co-operative Education

Chen, Chin Wang

Chumik, Leland

Co-operative Education

Cloutier, Emma

Cooke, Jake

Co-operative Education

Distinction

Dalrymple, David

Co-operative Education

Danecker, Erik

Co-operative Education

DeBow, Douglas

Sexton Distinction

Demont, Joshua

Co-operative Education

Deviller, Drew

Co-operative Education

Dexter, Ian

Doucette, Logan

Co-operative Education

Dyson, James

Co-operative Education

Sexton Distinction

Ekvall, Connor

Co-operative Education

Fisher, Brock

Flick, Laura

Co-operative Education

Fredrick, Siddart

Freeman, Alec

Co-operative Education

Sexton Distinction

Canadian Society of Mechanical Engineering Medal

Ira P. MacNab Prize

University Medal

Gao, Jiahong

Greenfield, Devin

Co-operative Education

Hajibi, Faisal

Distinction

Herbinger, Simon

Co-operative Education

Hewitt, Matthew

Sexton Distinction

Hillier, Benjamin

Co-operative Education

Ilesov, Evghenii

Co-operative Education

Irvine, Jack

Jaume, Sergio

Co-operative Education

Jewers, Eric

Co-operative Education

Ji, Zeen

Sexton Distinction

Kamelle, James

Kamga P, Jordan

Co-operative Education

Karam, Kevin

Keirstead, William

Co-operative Education

Keith, Nicholas

Co-operative Education

Kettlewell, Brenna

Co-operative Education

Khiroya, Millen

King, Nathaniel

King, Sebastien

Lacroix, Nikolaa

Lessard, Laura

Co-operative Education

Li, Zhengchao

Luck, Zhengchao

Luck, Tarren

Co-operative Education

MacDonald, John

Co-operative Education

MacGillivray, Brian

Co-operative Education

MacInnis, Eric

MacKnight, Michael

Co-operative Education

MacLean, Sarah

MacNeil, Benjamin

Co-operative Education

Mahoney, Jack

Manuel, Matthew

Co-operative Education

Martheleur, Devin

Co-operative Education

Mbochwa, One

McCluskey, Kyle

Co-operative Education

McMullan, Peter

Co-operative Education

Mikhail, Bassem

Co-operative Education

Milford, John Jake

Co-operative Education

Monk, Daniel

Co-operative Education

Sexton Distinction

Morrison, Ben

Ning, Xiaoyang

Co-operative Education

Nowe, Jerylin

Co-operative Education

Sexton Distinction

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Mechanical)

O'Brien, Adam

Co-operative Education

O'Brien, Rory

Co-operative Education

O'Malley, Brianna

Sexton Distinction

Ormiston, Dylan

Ortile, Andrew

Park, Yoonsang

Co-operative Education

Parmiter, Benjamin

Co-operative Education

Patterson, Connor

Co-operative Education

Pellerin, Matthew

Co-operative Education

Penkar, Eliran

Popp, Nicholas

Co-operative Education

Potter, Chloe

Co-operative Education

Sexton Distinction

Qi, Xinke

Qi, Xuliang

Qian, Qi

Rigg, Evan

Co-operative Education

Distinction

Rodriguez, Cesar

Co-operative Education

Samuel, Tom

Saoud, Nicholas

Saulnier, Kristin

Co-operative Education

Distinction

Sawler, Brian

Co-operative Education

Saxberg, Graeme

Semeniuk, Darren

Smith, Michael

Co-operative Education

Spearns, Clayton

Spears, Carli

Co-operative Education

Tarr, Zack

Co-operative Education

Tolton, Adam

Co-operative Education

Tompkins, Graham

Co-operative Education

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Mechanical)

Tong, Yao

Vautour, Elijah

Co-operative Education

Distinction

Wallace, Andrew

Co-operative Education

Wang, Kaiwen

Co-operative Education

Sexton Distinction

Wawer, Elzbieta

Co-operative Education

Sexton Distinction

Engineers Nova Scotia Senior Project Award (Mechanical)

Wu, Qianjiang

Xu, Zhongyi

Co-operative Education

Yamin, Adnan

Co-operative Education

Distinction

Yousif, Haitham

Co-operative Education

Zachernuk, Nicholas

Co-operative Education

Sexton Distinction

Zhao, Edward

Co-operative Education

Zhu, Jiapeng

Faculty of Graduate Studies Doctor of Philosophy: Biomedical Engineering

Bezanson, Andre

Davis, Elysia

MacDougall, Daniel

Doctor of Philosophy: Electrical Engineering

Ali, Ali Ridha

Karami, Alireza

Doctor of Philosophy: Materials Engineering

Amegadzie, Mark

Gaier, Marciel

Rayner, Addison

Tadgell, Colin

 

Doctor of Philosophy: Mineral Resource Engineering

Lin, Cui

Master of Applied Science: Biomedical Engineering

Tam, Nicky

Master of Applied Science: Civil Engineering

Foroushani, Saber

Gilhotra, Shivani

Hansen, Sarah

Jafarian Abyaneh, Mostafa

Kassab, Raghad

Morrison, Matthew

Redden, David

Tagra, Sanjeev

Zahran, Khaled

Master of Applied Science: Environmental Engineering

Alzahrani, Mohammad

Master of Applied Science: Materials Engineering

Adye, James

Chapman, Joel

Keefe, Alison

MacIsaac, Margaret

Rana, Ahmad Raza Khan

Master of Engineering: Biological Engineering

Belanger Harbour, Keven

Master of Engineering: Electrical Engineering

Chowdhury, Atanu

Patel, Jay

Patel, Supriya

Sultana, Heba Goher

Master of Engineering: Internetworking

Abdullapur, Sushmitha

Ahmad, Tawsif

Akhil, Golla

Akuraju, Sai Varun

Ala, Hanish Reddy

Anil, Abhishek

Bamania, Gaurav

Baskaran, Sanjaiaskar

Bathini, Sahithya

Bhalodia, Mansi

C Sai Suguna, Ankitha

Challa, Krishna Lekar

Chandrasekaran, Roshna Lakshmi

Chen, Zhuo

Chhabra, Gurpal

Chilukuri, Sreevally

Chopra, Jatin

Choudhary, Payal

Chugh, Lakshay

Dadi, Nandan Apparao Naidu

Dhanda, Akshit

Gahlawat, Sumit

Gogineni, Sravya

Golla, Prashanth

Govindan, Venkatesan

Hu, Shuting

Kalpana, .

Kancherla, Sai Harsit Reddy

Kaur, Gurleen

Kaur, Manjot

Kaushik, Ripudaman

Khawaja, Atif

Kota, Naveen Sai Phani Bhargav

Kota, Ramya Rao

Koukuntla, Nagaraju

Krishna Raj, Abirami

Kumar, Akshay

Kumar, Raghuram

Lapsiwala, Lipi Kamleshkumar

Manduri, Sai Dipthi

Maram, Praneeth

Mulagala, Sri Adi lakshmi

Nallamatti, Mavullu Surya Raghava

Nalluri, Khyathi

Nayak, Drashtant

Nikhil, Nikhil

Oberoi, Charanpreet Kaur

Otuyemi, Afolujuwon

Pasumarthi, Manideep

Patel, Ankitkumar

Patel, Jayeshkumar

Patel, Maulik

Patel, Nancy

Patel, Parth

Patel, Parthkumar

Peri, Sheshasai

Perumal, Ajith Kumar

Poluparthi, Likith

Prajapati, Vidhul

R P, Sujan

Rangarajan, Pradeep

Rasheed, Sara

Ravi Prasad, Bhavna

S, Vijai Gopal

Sadanala, Navya Sree

Seku, Deepak Kumar

Sethi, Karandeep

Shankar, Deepak

Sharma, Karan

Shivarkar, Rohit

Singh, Abhijeet

Singh, Zorawar

Soni, Advait

Srinivasan, Nandana

Taliteri, Jeevan Kumar

Thanumalayan, Nandini

Tumati, Sridatha

Ughulu, Matthew

Vajinapally, Abhilash

Vegesna, Yashwant Varma

Velamuri, Bhanu Pratap Reddy

Verma, Puneet

Wang, Jianing

Yang, Ning

Yao, Ruohan

Yarlagadda, Phaneendra

At look back at your time in Engineering